Egenkontroll

Om du bedriver en verksamhet, där det finns en risk för att människors hälsa eller miljön påverkas negativt, så är du enligt miljöbalken tvungen att utföra något som heter egenkontroll.

Att bedriva egenkontroll innebär att du skall ha rutiner för att kontrollera att din verksamhet sköts och drivs på ett miljömässigt bra sätt. Egenkontrollen ska hjälpa dig att se till att du uppfyller lagkraven i t ex miljöbalken.


Tänk på att negativ påverkan på miljön eller människors hälsa kan ske såväl vid byggande som under drift och även när du avslutat eller ska avsluta en verksamhet.

 

Egenkontrollen är ett ständigt pågående arbete som noga ska planeras, genomföras, följas upp och kontinuerligt förbättras. Du är skyldig att bedriva egenkontroll utan att tillsynsmyndigheten ska behöva tvinga dig till det.

 

Kraven på egenkontroll, och den dokumentation som behövs, beror till stor del på vilken typ av verksamhet du bedriver. Det viktigaste är att den omfattar det som behövs för att verksamheten inte ska bryta mot miljöbalken.

 

För de typer av verksamheter som kräver anmälan eller tillstånd enligt miljöbalken finns det särskilda krav på hur egenkontrollen ska utföras. Detta kan du läsa mer om i egenkontrollförordningen. Du hittar länk till denna till höger på sidan.

 

Till höger finner du även länkar till mer ingående information om egenkontroll. Om du driver en så kallad miljöfarlig verksamhet kan Naturvårdsverkets information och handbok vara lämplig läsning. Informationen från socialstyrelsen riktar sig mer till dig som ansvarar för en hälsoskyddsverksamhet, såsom en skola eller en lokal för hygienisk behandling. För dig som är lantbrukare är LRF:s miljöhusesyn ett bra stöd i ditt arbete med egenkontroll.

Uppdaterad av: Jens Nilsson 2011-03-17
http://www.hultsfred.se/templates/Page.aspx?id=9067
E-service och blanketter Synpunkt Felanmälan Flytta till Hultsfred Plugga i Hultsfred
Externa länkar Pil
Hultsfredsfestivalen Dackarna speedway Virserums konsthall Svenskt rockarkiv Virserums Musikdagar
Stäng
Stäng