Förskolan har ca 66 barn
Kort beskrivning av förskolan
Förskolan ligger granne med Venhagskolan. I närområdet nyttjas flera skogsområden, gymnastiksalen i skolan, lekparker i samhället och hembygdsparkens många miljöer.
Inre miljön är viktig för barnens omsorg, lek och lärande. Vi anpassar lekmiljöerna, så att barnen möts i smågrupper för att träna samspel, språk och få utforska sin omvärld.
Skapandet är naturliga inslag i den dagliga verksamheten och vi utgår från barnets intressen i temaarbeten. Inspiration tas ifrån andra förskolor med grund från filosofin i ”Reggio Emilia”.
Erfarenhetsutbyten är vikiga inslag i skolutvecklingen (förbättringsprocesser ).
Förskolans läroplan och skolutvecklingsplanen, är utgångspunkter där barnen står i centrum. Målen för verksamheten bestäms i samarbete med föräldrarna. Just nu är dessa områden prioriterade: språket, lekmiljöer, naturen, dokumentation – portfolio, och social kompetens.